Sürekli Hapşırmanın Nedenleri?

Sürekli Hapşırmanın Nedenleri

Özellikle bazı dönemlerde sıkça rastladığımız sürekli hapşırma sorunu arasında birçok neden olabilmektedir. Konuyla ilgili bir araştırma yaptığımızda arka arkaya hapşırma sorununun nedenleri arasında alerjik rinit olabileceği bilgisine ulaştık.  Peki nedir bu alerjik rinit, sürekli hapşırma sorunu olan kişilerin yapması gerekenler nelerdir dilerseniz bu konulara değinelim.

Alerjik Rinit Nedir?

Kişinin bulunduğu ortamda  yer alan alerjinin nefes alma yolu ile burun iç yüzeyine yapışmasına alerjik rinit adı verilmektedir. Alerjik Rinit kişide hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı,  burun – damak ve genizde kaşıntıya neden olabilmektedir. Alerjik rinit sorununa aynı zamanda sigara kullanımı ve stres gibi faktörlerde neden olabilmektedir.

Alerjik Rinit Nedenleri

Alerjik rinit rahatsızlığına neden olabilecek birçok durum mevcuttur. Bu durumlar arasında halı, evcil hayvanlar, ev tozu akarı, mantar, hamam böcekleri ve bitki polenleri yer almaktadır. Az önce saydığımız nedenler yıl boyunca devam edebilecek olan alerjik rinit nedenleridir. Mevsimsel alerjik rinit nedenleri arasında ise ağaç, yabanı ot, hububat polenleri yer almaktadır.

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit dikkat edilmemesi durumunda astım ve sinüzit ile birlikte maalesef tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Eğer sizin de arka arkaya hapşırma sorununuz var ise tedavisi için kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. Tedavi sonucunda çıkan rapora göre doktorunuz sizin için en iyi tedavi yöntemini belirleyecektir.