Süte Bal Karıştırarak İçmenin Faydaları

Süte Bal Karıştırarak İçmenin Faydaları

Sağlığımız açısından gerek bal gerekse de süt oldukça önemlidir. Ballı sütün bu derece önemli olmasının en önemli nedenleri arasında ise ikisinde de çok fazla mineral bulunmasıdır. Fakat burada ballı süt tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus bal içerisinde bulunan şeker ile süt içerisindeki laktik asit nedeniyle bunlara karşı alerjisi olanların tüketimden önce kesinlikle bir doktora başvurmaları gerektiğidir. Doktora başvurmadan tüketmek isteyenler ise kontrollü bir şekilde tüketmeleri kendileri açısından daha iyi olacaktır.

Ballı süt geçmişten günümüze antibakteriyel ve antioksidan özelliği taşıdığından dolayı birçok hastalığa karşı şifa olarak tüketilmektedir. Ayrıca bal içerisinde karbonhidrat, protein, C vitamini, demir ve kalsiyum gibi vücudumuz açısından faydalı olan besin kaynakları bulunmaktadır. Peki ballı süt nasıl hazırlanır, ballı süt faydaları nelerdir? Dilerseniz bu konulara değinelim:

Ballı Süt Hazırlanışı

Ballı sütü hazırlamak için 1 bardak ılık süte 1 tatlı yada yemek kaşığı bal ekleyip iyice karıştırmak yeterli olacaktır. Az öncede belirttiğimiz gibi bu karışıma karşı herhangi bir alerjiniz ve bir sağlık sorununuz yok ise gönül rahatlığıyla günde 1 bardak tüketebilirsiniz. Sağlık sorununuz var ise öncelikle doktorunuza danışmanızı ve aldığınız cevaba göre hareket etmenizi önemle rica ederiz.

Ballı Süt İçmenin Faydaları

Süte bal karıştırarak içmenin faydaları vücut sağlığımız açısından oldukça fazladır. Dilerseniz bu mucizevi karışımın sağlığımız açısından faydalarının neler olduğunu alt başlıklar halinde inceleyelim:

Cildi Beslemesi Ve Koruması

Ballı süt tüketimi cildimizi beslemesinin yanı sıra koruma özelliğine de sahiptir. Ballı süt cildi içeriden beslediğinden dolayı cildimizin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Vücut Direncini Arttırır

Sütte bulunan protein ve baldaki karbonhidrattan dolayı ballı süt karşımı vücut direncimizi arttırmada bizlere yardımcı olmaktadır. Her sabah içeceğimiz ballı süt karışımı ile birlikte vücut direncimiz artar ve güne enerjik bir şekilde başlamamıza yardımcı olur.

Sindirime Yardımcı Olur

Bal bağırmamızda bulunan iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum sonucunda ise sindirim sistemimiz daha iyi bir duruma gelir. Bununla birlikte ayrıca ballı süt karışımı kabızlığa karşıda etkili olmaktadır.

Rahat Uyumamıza Yardımcı Olur

Uyku öncesi ballı süt içmemiz bizim daha rahat bir uykuya geçişimizi kolaylaştırmaktadır. Özellikle uyku sorunu yaşayan yada daha rahat bir şekilde uyumak isteyenlerin yatmadan önce ballı süt içmeleri önerilmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Balın en büyük özelliklerinden biride besin taşıyıcı olmalarıdır. Bal besin taşıyıcı olduğundan dolayı süt ile karıştığında sütte bulunan kalsiyumu vücudumuzun her noktasına taşıyabilir. Bu durum sonucunda ise kemiklerimizin daha güçlenmesine yardımcı olur. Eklem iltihabı yada kemik erimesi sorunu yaşayanlar ballı süt tüketebilir.

Sinir Yatıştırıcı ve Stres Azaltıcı Olması

Ballı süt tüketimi sonucunda stres hormonumuzun daha az salgılanmasını sağlamış oluruz.  Bu durum sonucunda da sinirimizi yatıştırmış ve stresimizi daha aza indirmiş oluruz.

Mide Enfeksiyonuna Karşı

Ballı süt karışımı midemizde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı savaşır. Ayrıca midedeki zararlı bakterileri azaltmaktadır.