Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

vitamin eksikliği nasıl anlaşılır

Vitamin vücudumuzun aldığı besinleri işlemesi sırasında kullandığı bir katalizördür ve vitaminler vücudumuzun bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bu açıdan yediklerimizin de vitamin içeriği önemlidir, yeterli oranlarda vitamin alamayan bir kişide vitamin eksikliği ortaya çıkacaktır. Bu durum çocukların gelişiminde bozulmalar bireylerde ise bağışıklık sisteminin gerektiği gibi çalışmamasına sebebiyet verebilir.

C vitamini gibi hayati vitaminlerin eksikliği ise ölüme sebebiyet verebilen hastalıklara yol açabilir. Örneğin yeterli C vitamini seviyesine sahip olmayan bireylerin skorbüt hastalığı nedeniyle öldüğü geçmişte denizciler arasında görülmüştür. Çünkü eski çağlarda gemiciler yola bozulmaması adına sadece kuru gıdalar ile çıkmaktaydılar ve bu da C vitamini eksikliğine sebep olmaktaydı. Bu nedenle iyileşmeyen yaralara sahip olan denizciler bunun getirdiği enfeksiyon ve bağışıklık sisteminin çökmesi gibi sebeplerle hayatlarını kaybetmekteydiler.

Vitamin Türleri Nelerdir?

Vitaminler suda ve yağda çözünen vitaminler olarak basitçe ikiye ayrılabilir, suda çözünen vitaminler insan vücudunda kana karışarak koruyucu bir etki oluştururlar bunun dışında yağ ile birleşen vitaminler ise vücutta çok kolay bir şekilde depolanabilmektedirler.

Ancak yağda depolanan vitaminlerin vücutta fazlalığı söz konusu olduğunda bu durum kişide aşırı yağlanmaya ve ya karaciğer sorunlarına yol açabilir.

Vücudumuzda bulunan başlıca vitamin türleri bunlardır:

  • A vitamini
  • D vitamini
  • E Vitamini ve bir türevi olan K vitamini

Suda çözünebilen vitamin türleri ise şunlardır:

  • C vitamini (askorbik asit)
  • B1 vitamini (tiyamin)
  • B2 vitamini (riboflavin)
  • B3 vitamini (niyasin)
  • B5 vitamini (pantotenik asit)
  • B12 vitamini (siyanokobalamin)

 

Bilinen toplam 20 vitamin türü vardır bu vitaminlerin her birinin vücudumuz için bilinen yararları vardır. Vitamin eksikliği görüldüğünde kişilerde bu durumların anlaşılabileceği belirtileri vardır.

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

vitamin eksikliği nasıl anlaşılır

A vitamini eksikliği görülmesi durumunda kişilerin gece görme duyularının zayıflaması sonucunda bu belirti anlaşılabilir, ayrıca yine A vitamini eksikliği ciltte bozulmalara sebep olmaktadır.

D vitamini eksikliği belirtisi olarak çocukların gelişiminde yavaşlama yetişkinlerde ise zayıflık ve ağrılarla anlaşılabilmektedir.

E vitamini vücutta doğal olarak depolanmaktadır, bu nedenle vücutta E vitamini eksikliği görülmemektedir.

K vitamini pek dile getirilmese de vücudumuz için önemli vitaminlerden bir tanesidir, yeşil sebzelerden, patates ve proteinli besinlerden elde edilebilen K vitamini kanın pıhtılaşabilmesi için önemlidir ve eksikliği durumunda iyileşme bozukluklarına yol açabilir.

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve eksikliği görüldüğünde hemen anlaşılabildiğinden toplum içerisinde de en çok bilinen vitamin eksikliği türüdür. Belirtileri; diş etlerinde kanama, ciltte kırmızı lekeler, anemi ve eklem ağrılarıdır, aynı zamanda C vitamini vücudun protein üretebilmesi içinde gereklidir. C vitamini düzenli olarak alınmalıdır ve kırmızı meyve ve sebzelerde, turunçgillerde ve lahanada bulunmaktadır.

B12 vitamini eksikliği durumunda bağışıklık sistemi zayıflamaktadır, kendisini yorgunlukla da belli etmektedir ve anemiye de sebep olabilmektedir. Yine eksikliği görülmesi durumunda depresyon riski de artmaktadır.

Folat/Folik asit eksikliği durumunda kişide baş ağrısı, kalp çarpıntısı, davranış bozukluğu, kilo kaybı ve anemi görülebilir.

Kalsiyum eksikliği görülmesi halinde kişide kas ve kemiklerde zayıflama, böbrek taşı, yorgunluk ve depresyon görülebilir, kalsiyum süt ve süt ürünlerinden, soyalı ürünlerden ve fıstık ceviz gibi kuru yemişlerden kazanılmaktadır. Magnezyum tükettiğimiz gıdaların sindirilmesi için önemli bir katalizördür ve kemik sağlığı için önemli olan bileşenlerden birisidir, magnezyum yeşil yapraklı bitkiler, balık, badem, tam tahıllar, kakao ve muzda bolca bulunmaktadır, ancak magnezyum birçok şekilde vücuda alınabilmesinin yanında vücutta fazla bulunması durumunda magnezyum zehirlenmesine sebebiyet verebilmektedir.