Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Her kadın daima genç ve güzel gözükmek ister. Beslenme tarzınızdaki yapacağınız ufak değişikliklerle yaşlanmayı geciktirmenizin mümkün olacağını biliyor muydunuz? Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara göre daha genç görünüp, uzun yaşamak beslenme tarzınızla doğrudan alakalı. Siz de cilt sağlığınızı koruyup, yaşınızdan daha genç görünmek istiyorsanız işte tüketmeniz gereken besinler bunlar;

 

1- Havuç

havuç

Havuç tüketiminin içinde bulundurduğu a vitamini sayesinde gözleri koruduğunu artık herkes biliyordur. Fakat güneş ışınlarından cildinizi koruyup, kırışıklıkları engellediğini biliyor muydunuz? Artık öğrendiniz eğer daha güzel gözükmek istiyorsanız havuç tüketimini arttırmanızda fayda var.

2-Sarımsak

sarımsak

Her ne kadar kötü koksa da mevsiminde yiyeceğiniz taze sarımsağın inanamayacağınız faydaları var. Bunlardan birisi doğal antibiyotik görevi görmesi. Lakin aynı zamanda kolestrolü dengeleyip, kan dolaşımınızı hızlandırır. Kanser hücreleriyle daha başlamadan savaşılmasına yardımcı olur. Vücudunuzdaki mantar ve bakterileri öldürür. Kokusu kötü ancak faydaları saymakla bitmez, bu yüzden sofralarınızdan sarımsağı eksik etmeyin.

3-Zeytinyağı

zeytinyağı

 

Artık zeytinyağı haricindeki yağları mutfağınızdan çıkarmanızın zamanı gelmedi mi? Zeytinyağı sağlıklı olmasının yanı sıra yaşlanmayı engelleyen en önemli besinlerden biridir. Cildinizi nemli tutar ve pürüssüz bir görüntü sağlar. Sadece yemeklerinize katmayıp, akşamları uyumadan önce bir pamuk yardımyıla yüzünüze süreceğiniz birkaç damla zeytinyağı, göz altı morluklarınızın ve cildinizdeki çizgilerin oluşumunu gözle görülür biçimde azaltır.

4- Domates

domates

 

Lezzetli olmasının yanı sıra, a ve c vitaminleriyle dolu olan bu besin, antioksidan özelliğe sahiptir. Cildinizi uv ışınlarına karşı koruyup, birçok hastalığın önlenmesini sağlar. Şimdilerde biraz pahalandı biliyoruz ama yine de sık sık domates tüketmenizi öneriyoruz.

5- Avakado

avakado

Yüksek yağ içeren bu meyve oldukça folik asit içerir. Cildinizin yenilenmesini sağlar. Günde bir tane avakado tüketmek, kolestrol seviyenizi de hızlıca düşürecektir.

6- Bitter Çikolata

bitter çikolota

Piyasada bulunan bitter çikolataların bir çoğu %60 kakao içerir. Ancak nadir de olsa bulabileceğiniz %80 kakao içeren bitter çikolatalar da vardır. Size önerdiğimiz işte tam da bu. Eğer günde bir parça bitter çikolata tüketirseniz cildinizi uv ışınlarına karşı koruyacaktır.