Yeni Nesil Diyet: İçgüdüsel Beslenme!

içgüdüsel diyet

Son dönemlerde hızla yayılmaya başlayan ve diyet önerilerini tamamen yıkmayı başaran içgüdüsel beslenme her geçen gün daha popüler hale gelmeye başlamıştır. Bu beslenme türü çok fazla eleştiri alsa da pek çok kişi sağlıklı yaşamın tamamen içgüdüsel beslenme üzerinden geçtiğini savunmaktadır. Bu yazımızda sizlere içgüdüsel beslenme hakkında bilgiler sunacağız.

İçgüdüsel Beslenme

İçgüdüsel beslenme şekli diyet algılarını ve diyet listelerini tamamen yıkmayı başladı. Bu olguda istediğiniz şeyi istediğiniz zamanda, yeme özgürlüğü sunuyor. Beslenme uzmanlarının şeker ve tuz önerilerinin gereksiz olduğunu savunan bu uygulama popülerlik kazanmaya başladı. Bu olguyu savunan uzmanlara göre vücudunuz besinleri yemek istediği zaman bu besine ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Acıktığınız zaman yemek ve doyunca bırakmak bu felsefenin temel öğesi olarak yer alıyor. Bu şekilde beslendiğini zaman vücudunuzun kilo dengeleme mekanizmaları sağlıklı bir şekilde süreceği söyleniyor.

Diyetleri Reddedin

Diyet kitaplarını ve internet üzerinde bulduğunuz bütün kilo verme önerilerini önemsemeyin. Kalori sayımı ya da karbonhidrat gibi gruplamalardan uzak durun.

Barışık Bir Besin Kültürünüz Olsun

Besinleri kötülemekten vazgeçin. İstediğiniz şeyi canınız çektiği zaman, doyana kadar yiyebilirsiniz. Bu tüketimden dolayı pişmanlık duymayın. Tatlı tüketimi ya da fazla yiyince spor yapmanız gerektiği algılarından kurtulun.

Bir yiyeceği kısıtlamanız durumunda beyniniz o şeyi sanki bir daha hiç yiyemeyecekmişsiniz gibi düşünmektedir. Bu durum daha fazla yeme isteği uyandırmaktadır. Böyle küçük bir miktar yeseniz doyacağınız yiyeceklerden daha fazlasını tüketebiliyorsunuz.

Prensiplerinizden Vazgeçin

İçgüdüsel diyet dönemi içerisinde karşınıza çıkan bütün yeme prensiplerini yıkmaya başlayın. Canınız hangi yemeği çekiyorsa onu tüketin. Diyet konusunda beklediğiniz etkiyi göremediyseniz bu yöntemi bir düşünebilirsiniz.