Yulaf Samanı Çayının Faydaları

Yulaf Samanı Çayının Faydaları

Mucizevi etkilere sahip yulaf samanı çayının faydaları ve hangi konularda yarar sağladığını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. İçende bulundurduğu fosfor, magnezyum, demir, B vitamini ve daha birçok mineralle sayamayacağımız birçok tedavi yönteminde kullanılır. Diğer bitki çaylarına nazaran daha az bilinen bu çay vücudunuzu baştan yenileyecek. Sindirimden kemik erimesine kadar faydaları olan çayı gelin birlikte tanıyıp her gün mutlaka bir bardak tüketelim.

Mucizevi Yulaf Samanı Çayı Faydaları

1) Sinir Sistemini Düzenler
Aşırı stresten uykularınız kaçıyorsa, vücudunuzda stres kaynaklı rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlamışsa sizlere en doğal çözüm yulaf samanı çayı olacaktır. İçeriğindeki sakinleştirici etkin maddeler sayesinde sinir sisteminizi rahatlatacak ve sizleri sakinleştirecektir.

2) Östrojen hormonunu artırır

Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonunun vücudumuzda gelişen olaylara göre belirli dengeleri bulunmaktadır.  Gerektiği zaman artan ve azalan bu hormonun işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

3) Psikolojik rahatsızlıkların iyileşmesine faydalıdır
Uzmanlardan edinilen bilgilere göre psikolojik tedavi gören insanların iyileşme süreçlerine doğal bir antidepresan özelliği göstermektedir.

4) Kemik Erimesi

Özellikle yaşlı insanlarda görülen bu rahatsızlığın tedavisi için destek olabilir. İçeriğindeki magnezyum ve kalsiyum ile kemik sağlığı konusunda oldukça faydalıdır. Bu hastalık için kullanılan birçok ilaçta etken madde olarak kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır.

5) Vücutta biriken ödemler

Uzman kontrolünde kullanılması gereken bir çay olan yulaf samanı çayı idrar sökücü özelliğiyle vücudunuzdaki ödemleri atmanıza fayda sağlar. Fazla kullanımda boşaltım sistemi için olumsuzluklar oluşturabilir. Kullanmadan önce bir doktordan bilgi almanız faydalı olacaktır.

6) Doğal enerji kaynağı

Özündeki vitamin ve minerallerle daha zinde olmanızı sağlar. Uykulu görünümden sizleri kurtarırken zeka gelişimiyle ilgili yararları da mevcuttur.

7)Kansere karşı önlem
B-sitosterol içeriğiyle tümör ve kanser oluşumuna karşı etkilidir. Birçok kanserin oluşmaması için koruyucudur ve kanser olma riskinizi azaltır.

Bu saydıklarımızın yanı sıra kadınlarda adet döneminin düzenlenmesine yardımcı olurken iştah açma gibi özellikleri de bulunur. Özellikle Koah hastalığı ve Vitiligo hastalığının tedavisinde de sıklıkla kullanılır. Nefes darlığı ve bronşit rahatsızlığı olanlara da tavsiye edildiğini söylemekte yarar vardır.

Bu çayı içmenin yanı sıra yüzünüze kür olarak uygulamanızda faydalı olacaktır. Çayınızın posasından doğal bakım kürü olarak kullanabilirsiniz. İçeriğindeki kalsiyum ve magnezyum cilt sağlığınız için önemli etken maddeler arasındadır.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaklaşık 4 kaşık yulaf samanını kaynatmış olduğunuz bir bardak suya ekleyin. Bardağınızın üstünü kapatarak 10 dakika dinlenmesini ve demlenmesini sağlayın. En fazla günde 2 kere tüketmeniz gerekmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamak gerekir.

Yapılışı bu kadar olan çayımızın sizlere faydalı olacağı konusunda hiç şüphemiz yok. Böyle basit aktivitelerle sağlığınızı güvence altına alabilir sevdiklerinizle hayatın keyfini çıkartabilirsiniz. Sağlıklı günler.