Yumurtalık Kisti Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

yumurta kisti nedir, belirtileri ve tedavisi

Yumurtalık kistleri günümüzde pek çok kadının kâbusudur. Bu kistlerin çoğu oldukça küçüktür ve hiçbir belirti vermeden kendiliğinden vücuttan atılır. Bazıları ise ilişki sırasında ya da adet döneminde ağrıya neden olabilirler. Genellikle over kistleri olarak da bilinen bu yapılar maling (kötü huylu) ve bening (iyi huylu) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Over kistlerinin pek çoğu aslında iyi huylu olmakta ve kendiliğinden vücuttan atılmaktadır. Ayrıca kötü huylu olsalar dahi çoğu zaman kolay belirti vermedikleri için, kendiliğinden büyümeye devam ederler. Ancak uzman bir doktor kontrolünde kolayca fark edilebilirler. Fakat 25 cm ve üzeri boyutlara ulaştıktan sonra kanama ve şişlik gibi belirtiler vermeye başlarlar. Bazı hastalar da ise yumurtalık kisti bazı belirtiler ile kendini belli eder. Bu belirtileri şöyle sıralamak mümkündür;

 • Kabızlık, ishal ya da ağrılı ve kötü kokulu dışkı,
 • Karında meydana gelen ve geçmek bilmeyen şişlik hissi,
 • Düzensiz adet kanamaları,
 • Sık idrara çıkma ve sık yaşanana idrar yolu enfeksiyonları,

Bazı maling over kistler kansere yol açmaktadır. Bu kistler de hemen belirti vermez. Ancak basit bir rahatsızlık gibi görünen durumlar, aslında bu kanserlerin temelini oluşturmaktadır. İşte kansere sebep olan yumurtalık kisti belirtileri;

 • İştahsızlık,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Midede yanma,
 • Karın bölgesinde şişlik,
 • Kasıklarda ağrı,

Kişide bu belirtiler söz konusu olduğunda muhakkak uzman bir hekime görünmelidir. Genellikle ultrason ve ileri derece görüntüleme teknikleri ile kistleri fark etmek mümkündür.

Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri

yumurtalık kisti

Aslında belirti vermeyen ve rutin bir muayene sırasında anlaşılan zararsız kistler, birkaç ay sonra kendiliğinden yok olacaktır. Ancak bu birkaç ay içerisinde hastanın kontrol altında tutulması şarttır. Birkaç ay içerisinde geçmeyen kistler için 2 farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğum kontrol hapları ile hormon tedavisidir. Diğeri ise ameliyattır. Doktorun hangi tedavi yöntemini uygulayacağı birden fazla kritere bağlıdır. Bunlar,

 • Hastanın yaşı,
 • Kistin türü ve büyüklüğü,
 • Çocuk sahibi olma ihtimali ve isteği,
 • Hastada söz konusu komplikasyonlar,

Doğum Kontrol Hapı İle Yumurtalık Kisti Tedavisi

Eğer söz konusu birkaç ay izleme sürecinde kistte bir değişiklik söz konusu olmamış ya da büyüme meydana gelmiş ise doğum kontrol hapları verilebilir. Doğum kontrol hapı yumurtalık kisti tedavisi söz konusu olduğunda en sık kullanılan tedavi biçimidir. Çünkü bu haplar yumurtalamayı durdurmaktadır. Bu durum da yeni kistlerin oluşumunu engelleyecektir. Eğer kadının yaşı 35’ten büyük ise ve sigara kullanıyor ise bu haplar reçete edilmeyebilir. Hormon tedavisi de denilen bu yöntem doktor inisiyatifinde uygulanmaktadır.

Ameliyat İle Yumurtalık Kisti Tedavisi

İşlevsel yumurta kistleri için uygulanan bir diğer yöntem ise cerrahi müdahaledir. Eğer yumurtalık kisti cerrahi müdahale gerektiriyor ise yumurtalıklar da kist ile birlikte alınabilir. Üstelik ameliyat başlayana kadar bu risk anlaşılamayabilir. Bazı durumlarda ise yumurtalıklar bırakılır ve yalnızca kist alınır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda cerrahi müdahale önerilmez.

Kötü huylu kistlerin neden olduğu kanser de yine cerrahi müdahale yöntemi ile tedavi edilmektedir. kistin tamamen yumurtalıklardan kazınması bu şekilde mümkün olabilir. Operasyonun ardından hasta yaklaşık 1 yıl boyunca gözetim altında tutulur. Tekrarlaması durumunda kemoterapi ya da radyoterapi teknikleri uygulanır. Hastalığın tedavisi konusunda hastanın ve yakınlarının da tetikte olması gerekmektedir. Çünkü bu kanser türü de diğer kanserler gibi ölümcül olabilmektedir.