Çilek Soslu Tatlı Tarifi

Çilek soslu tatlı tarifi

Çilek soslu tatlı tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Bu serimizde sizlere enfes güzellikte olan çilek soslu tatlı tarifin den bahsedeceğim. Özellikle denenmesi gereken tatlı türlerinden biri olduğunu ve yapımının da oldukça kolay olduğunu söyleyebilirim. İşte çilek soslu tatlı tarifi :

Çilek Soslu Tatlı Malzemeleri

* Yarım kg çilek
* 1 su bardağı şeker
* 5 yemek kaşığı nişasta
* 2 paket vanilya
* 2 pakaet burçak bisküvi
* 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
* 1.5 litre süt
* 1 su bardağı irmik
* 1 su bardağı toz şeker

Çilek Soslu Tatlı Tarifi

  • İlk olarak çileklerimizi sıvı hale gelesiye kadar robottan iyice geçiriyoruz.
  • Daha sonra sıvı hale gelen çileğimizin üzerine 1 su bardağı kadar şeker ve 5 yemek kaşığı kadar nişasta ve  1 paket vanilya koyuyoruz, iyice karıştırıyoruz.
  • Karışım sonrasında kaynayana kadar pişiriyoruz. Pişme işleminin ardından soğuması için belirli bir süre bekletiyoruz.
  • İki paket burçak bisküvimüzü iyice ufalanacak şekilde robottan geçiriyoruz. Sonrasında ufalanan bisküvilerin üzerine 2 yemek kaşığı eritilmiş terayağını döküp karıştırıyoruz ve kalıbımıza iyice yayıyoruz.
  • Tenceremize 1.5 litre sütü ,1 su bardağı irmiğimizi ve toz şekerimizi koyup katı olasıya kadar kaynatıyoruz. Katılaşmaya başladığında 1 paket vanilya ekleyip karıştırıyoruz. Oluşan karışımımızı  bisküvileri dökmüş olduğumuz kalıbımıza güzelce yayıyoruz. Yayma işleminde sonra soğuyan çileğimizide yine aynı şekilde üste doğru güzel bir şekilde yayıyoruz.
  • Son olarak çilek tatlısı hazır hale gelmesi için dolapta bir gece kalacak şekilde bekletiyoruz. Bekleme süresinin ardından enfes tatlımız hazır, dilerseniz daha güzel bir görünüm kazanması için tatlının üzerini beyaz çikolata ile şekillendirebilirsiniz. Aynı zamanda tatlının üzerine bir adet çilek koyarsanız yine görsel açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmış olursunuz.

Afiyet Olsun…